Powrót do strony głównej


Akademia Mirabelek
Spotkania od czerwca do listopada 2019 r.

Kalendarz imprez GOK Somonino
Informacje bieżące GOK Somonino
Komunikaty GOK Somonino
Punkty Informacji Turystycznej
Historia Gminnego Oœrodka Kultury Somonino
Dziecięcy Zespół Folklorystyczny MALI HOPOWIANIE
Biblioteki przy GOK Somonino
Kawiarenka internetowa przy GOK Somonino
Gmina Somonino z lotu ptaka
Atrakcje turystyczne w regionie
Informacje - archiwum
Sponsorzy GOK Somonino
Stowarzyszenie "Przyjazna Wieœ Kaszubska"
Kaszubski Klub Kolekcjonerów Fajki "Kaszëbskô Pipa"
Kontakt z GOK Somonino
Sala widowiskowa GOK Somonino
wirtulany spacer po GOK Somonino
Z Mirabelką poznają historię...

W sobotę, 8 czerwca 2019 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Somoninie miała miejsce inauguracja "Akademii Mirabelek". Dzieci z Gminy Somonino w wieku 8 - 12 lat, które zakwalifikowały się do projektu dofinansowanego z Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra, rozpoczęły swoją przygodę z historią oraz Mirabelką.

Akademia Mirabelek jest to cykl warsztatów o tematyce historycznej z elementami literatury, plastyki, teatru dla dzieci w wieku 8-12 lat z terenu Gminy Somonino. Podczas sześciomiesięcznego cyklu uwaga dzieci zostanie skierowana na historię XX wieku, dziedzictwo kulturowe oraz lokalną historię naszej "Małej Ojczyzny". Spotkania w ramach Akademii będą odbywać się raz w miesiącu, w sobotę, w okresie wakacyjnym częściej - również w tygodniu.

Czerwcowe spotkanie miało charakter zapoznawczy. Dzieci na początku robiły plakat - drzewa Mirabelki ze swoimi imionami oraz skojarzeniami ze słowem historia.

Następnie zostały wprowadzone w motyw przewodni projektu, który został zainspirowany książką Cezarego Harasimowicza pt. "Mirabelka", czyli niezwykłą historią zmieniającego sięświata opowiadaną z punktu widzenia drzewa, które rosło kiedyś w Warszawie. Stąd też nazwaprojektu. Uczestnicy projektu będą rozwijać wybrane tematy poruszone w książce.

Na spotkaniu dzieci wypożyczyły też inne książki o historii XX wieku, które będą omawiane na kolejnych spotkaniach. Integracje zakończono warsztatami filcowania na mokro i każdy uczestnik mógł zabrać swoje dzieło sztuki do domu.

Kolejne spotkanie "Mirabelka w teatrze" już w lipcu. Będą to warsztaty twórczego myślenia z wykorzystaniem metody teatru kamishibai, czyli twórcze opracowanie wartości miłości i patriotyzmu.

-------------------------
Scenariusz warsztatów "Poznajemy Mirabelkę" >>> czytaj więcej (pdf)

Scenariusz na podstawie książki "Mirabelka", oprac. Karolina Szmołda
Spotkanie I - "Poznajemy Mirabelkę" >>> czytaj więcej (pdf)

© GOK Somonino. All rights reserved.