Powrót do strony gównej


Gmina Somonino położona jest w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim. Według danych z 31 grudnia 2008 r., gminę zamieszkiwało 9484 osób i ma obszar 112,27 km², w tym: użytki rolne: 53%, użytki leśne: 36%. Gmina stanowi 10,02% powierzchni powiatu.

Położona jest w środkowej części województwa pomorskiego na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, u stóp wzniesień, zwanych Wzgórzami Szymbarskimi. Krajobraz urozmaica przepływająca rzeka Radunia, pełna ryb i ptactwa wodnego, która tworzy prześliczne zakola zapraszając na swe wody amatorów spływów kajakowych i wędkarzy. "Perełką" gminy jest letniskowa wieś Ostrzyce, gdzie działają liczne ośrodki wypoczynkowe.

Gmina Somonino graniczy od północy z gminą Kartuzy, od północnego wschodu z gminą Żukowo, od zachodu z gminą Stężyca, od wschodu z gminą Przywidz, a od południa z gminą Kościerzyna. Najwyższy punkt terenu gminy (w okolicach wsi Kaplica) ma wysokość 296,2 m n.p.m., najniżej położone tereny (w dolinie rzeki Raduni) osiągają wysokość nieco powyżej 157 m n.p.m. Liczne obniżenia terenu, często wypełnione jeziorami i oczkami wodnymi stanowią urozmaicenie krajobrazu, determinując jednocześnie rozwój przestrzenny gminy.

Obszar gminy został podzielony między 16 sołectw: Egiertowo, Goręczyno, Hopowo, Kamela, Kaplica, Ostrzyce, Piotrowo, Połęczyno, Ramleje, Rąty, Rybaki, Sławki, Somonino, Starkowa Huta, Wyczechowo. Sąsiednie gminy to: Kartuzy, Kościerzyna, Nowa Karczma, Przywidz, Stężyca, Żukowo.

W okolicy znajduje się wiele obiektów wpisanych do rejestru zabytków województwa pomorskiego, jak np. cmentarzyska: kurhanowe w Wyczechowie (epoka brązu), kurhanowe z kamiennymi kręgami w Borczu (okres wpływów rzymskich), płaskie z wczesnego średniowiecza w Rątach, a także grodziska
i osady średniowieczne w Borczu i Piotrowie. Na uwagę zasługują także: kościoły w Goręczynie, Hopowie i Połęczynie, zagrody w miejscowościach Ramleje, Rybaki, Goręczyno, zespoły dworsko-parkowe w Borczu
i Wyczechowie oraz kuźnia z przyległym domostwem państwa Walkuszów
w Hopowie.

W Somoninie Gminny Ośrodek Kultury działa od 1967 r.

________________________________________
Autorzy fotografii:
      Leszek Dawidowski (Dziennik Bałtycki)
      Artur Socha (zdjęcia lotnicze)
      Bartosz Cirocki
      Aleksandra Dera

Kalendarz imprez GOK Somonino
Informacje bieżące GOK Somonino
Komunikaty GOK Somonino
Punkty Informacji Turystycznej
Historia Gminnego Ośrodka Kultury Somonino
Dziecięcy Zespół Folklorystyczny MALI HOPOWIANIE
Biblioteki przy GOK Somonino
Kawiarenka internetowa przy GOK Somonino
Gmina Somonino z lotu ptaka
Atrakcje turystyczne w regionie
Informacje - archiwum
Sponsorzy GOK Somonino
Stowarzyszenie "Przyjazna Wieś Kaszubska"
Kaszubski Klub Kolekcjonerów Fajki "Kaszëbskô Pipa"
Kontakt z GOK Somonino
wirtulany spacer po GOK Somonino
Sala widowiskowa GOK Somonino

Kliknij, aby powiększyć mapę !

© GOK Somonino. All rights reserved.